Procedura realizacji akcji szczepienia covid-19
Procedura realizacji akcji szczepienia covid-19 w Szkole Podstawowej nr 5
z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Curie – Skłodowskiej w Ozorkowie
- Dyrektor jest osobą odpowiedzialną za koordynację akcji oraz kontakt z punktem szczepień.
- Po rozpoczęciu roku szkolnego na pierwszych zebraniach z rodzicami wychowawcy uczniów klas IV – VIII przekazują informacje dotyczące akcji szczepień.
- Podczas zebrań wychowawcy przekazują rodzicom druki deklaracji chęci szczepienia wraz z klauzulą informacyjną oraz pouczeniem, że dokumenty muszą być dostarczone przez rodzica do wychowawcy klasy. Wychowawca klasy przekazuje wyżej wymienione dokumenty do dyrektora szkoły.
- W szczepieniu mogą brać udział dodatkowe osoby: członkowie rodziny ucznia. Osoby te również składają deklarację chęci zaszczepienia u wychowawcy klasy lub bezpośrednio u dyrektora szkoły.
- Prawo zgłoszenia się na szczepienie mają również pracownicy szkoły. Deklarację chęci zaszczepienia składają u dyrektora szkoły. Deklarację mogą pobrać w sekretariacie szkoły.
- Dyrektor szkoły zbiera deklaracje i ustala łączną liczbę chętnych do szczepień w kategoriach: uczeń, członkowie rodziny ucznia, pracownik szkoły.
- Dyrektor szkoły kontaktuje się z punktem szczepień i powiadamia o liczbie złożonych deklaracji – liczbie osób chętnych do zaszczepienia się .
- W zależności od liczby zainteresowanych szczepieniami oraz ustaleń z punktem szczepień przygotowuje miejsce w szkole lub przekazuje chętnym do zaszczepienia się informacje o wyznaczonym punkcie szczepień.
- Osobom, które złożyły deklarację chęci zaszczepienia się, wychowawcy klas przekazują kwestionariusze wstępnego wywiadu przesiewowego z pouczeniem, że kwestionariusz należy wypełnić w dniu szczepienia i dostarczyć lekarzowi dokonującemu szczepienia lub pielęgniarce.
- Jeżeli rodzic nie zamierza dotrzeć wraz z uczniem na szczepienie, może przekazać kwestionariusz do sekretariatu szkoły przez dziecko lub inną osobę. Pracownik sekretariatu umieszcza kwestionariusz w zaklejonej kopercie podpisanej imieniem i nazwiskiem ucznia, a następnie dostarcza lekarzowi lub pielęgniarce. Przez okres między otrzymaniem kwestionariusza do momentu przekazania go lekarzowi lub pielęgniarce zostaje on zamknięty na klucz w szafce.
- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MEiN obecność rodzica nie jest wymagana podczas szczepienia. Obecność opiekuna prawnego jest wymagana dla osób poniżej 6 roku życia, zgodnie z § 7 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. 2018 , poz. 753 ze zm.).
- W celu usprawnienia procesu szczepień dyrektor szkoły weryfikuje w dniu szczepień, czy uczniowie, których rodzice złożyli deklaracje dotyczące udziału dziecka w szczepieniu, posiadają kwestionariusze.
- We współpracy z punktem szczepień, uwzględniając warunki lokalowo – organizacyjne szkoły, dyrektor przygotowuje miejsca: dla osób oczekujących na szczepienie, dla pracownika punktu szczepień weryfikującego poprawność formalną kwestionariusza, do kwalifikacji na szczepienie przez lekarza, do szczepienia, obserwacji po podaniu szczepionki, w którym osoba zaszczepiona musi przebywać minimum 15 minut, chyba że lekarz zaleci dłużej.
- W przypadku organizacji szczepień na terenie szkoły dyrektor wyznacza toaletę wyłącznie do korzystania dla zespołu szczepiącego oraz dla osób oczekujących na lub będących po szczepieniu.
- W dniu szczepień dyrektor szkoły zapewnia opiekę uczniom w trakcie oczekiwania na szczepienie i po jego wykonaniu.
- Podczas szczepień należy zachować zasady bezpieczeństwa obowiązujące w związku z epidemią covid-19: osłonić usta i nos maseczką, zachować odstępy między osobami minimum 1,5 metra.