Informacja Administratora

Zielona Szkoła - warsztaty EuroWeek

W dniu 21 maja 2024r. 53 uczniów z klas VIC, VIIB, VIIC punktualnie o godzinie siódmej, wraz z opiekunami wyruszyło na Zieloną Szkołę - warsztaty EuroWeek do Kotliny Kłodzkiej. Po drodze do miejsca zakwaterowania zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. W towarzystwie przewodnika przebyliśmy 0,5 km odcinek Sztolni Gertruda. Na trasie spotkaliśmy ducha Gertrudy. Zobaczyliśmy, jak wygląda 16 ton złota. Przejrzeliśmy unikatowe, stare fotografie z uwiecznioną ciężką pracą górniczą. Odwiedziliśmy laboratorium alchemika J. Schärfenberga, który z rudy arszenikowej uzyskał potężną truciznę arszenik. Ośmiometrową zjeżdżalnią dotarliśmy do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli z kolekcją zabawnych tabliczek związanych z przepisami BHP. Kontynując zwiedzanie przenieśliśmy się do Sztolni Czarnej Górnej, gdzie głęboko pod ziemią, w małej komorze podziwialiśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad. Podziemne zwiedzanie zakończyliśmy przejażdżką pomarańczowym tramwajem. Następnie czas wolny spędziliśmy na kopalnianym podwórku.

Późnym popołudniem, po spokojnej i komfortowej podróży, dotarliśmy do miejsca zakwaterowana Ośrodka Wypoczynkowego Aleksander, który znajdował się w małej, malowniczej, uzdrowiskowej miejscowości Długopole Zdrój, leżącej nad rzeką Nysa Kłodzka w województwie dolnośląskim.

Pierwsze zajęcia odbyły się po kolacji o godz. 19.00, na których przedstawiliśmy się i omówiliśmy z wolontariuszami obowiązujące zasady na warsztatach Euroweek, a później była dyskoteka. Wolontariusze pochodzili z bardzo odległych krajów Gruzji, Meksyku, Botswany i Ghany.

Następny dzień rozpoczęliśmy rozgrzewką, która polegała na robieniu sobie masażu i zabawach ruchowych z wolontariuszami np „The princess in the castle”. Rozgrzewki odbywały się codziennie rano i pomagały nam się rozbudzić.

Wśród aktywności można również wymienić Tean Building Activity. Podczas tych zajęć wymyślaliśmy np. swój kraj - nadając mu nazwę, tworząc jego flagę, historię, tradycje. Innym ciekawym zadaniem było „The ABC’s story building”, które polegało na wypisywaniu największej ilości wyrazów po angielsku na daną literę, a potem wymyślaniu z nich historyjki lub dialogu. Pracowaliśmy nad projektem „Picasso”, który polegał na narysowaniu portretu koleżanki lub kolegi.

W czasie „Country presentation” wolontariusze z Gruzji i Bostwany w bardzo ciekawy sposób, w formie prezentacji multimedialnej opowiedzieli nam o swoich krajach.

Każdy dzień kończył się “Night show”, czyli wieczornymi prezentacjami przygotowanymi przez nas np. choreografia do wylosowanej przez lidera grupy anglojęzycznej piosenki, jedno minutowa prezentacja scenki z wylosowanej bajki Walta Disneya, czy też robienie parodii nauczycieli, wolontariuszy, dramatu Wiliama Szekspira “Romeo i Julia”

Na zakończenie czwartego dnia pobytu wzięliśmy udział w aktywności nazwanej „Mission Impossible”, udowadniając tym samym, że przy pełnym zaangażowaniu wszystko jest możliwe. Każdy z nas otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w warsztatach EuroWeek- Szkoła Liderów. Polały się łzy wzruszenia i nadzieja na kolejne spotkanie.

Mieliśmy również czas na poznawanie walorów przyrodniczych Długopola Zdrój i okolic. Spacerowaliśmy po parku zdrojowym oraz wybraliśmy się na lody do kawiarni powstałej w dawnym kościele ewangelickim w Długopolu Zdrój

Drugiego dnia po kolacji wyruszyliśmy do Rezerwatu Przyrody “Wodospad Wilczki” w Międzygórzu, gdzie mogliśmy podziwiać z kilku punktów widokowych i po obu stronach kanionu największy wodospad w Masywie Śnieżnika.

Podsumowując EuroWeek dał nam okazję do poznania nowych ludzi oraz odległych kultur, poprawił nasze wspólne klasowe relacje, nauczył komunikacji, tolerancji i odwagi. Spędziliśmy cudowny czas podejmując się twórczych wyzwań. Zgromadziliśmy wiele miłych wspomnień, które być może pozostaną w naszej pamięci na całe życie. Zielona Szkoła- warsztaty Euroweek była świetnym przeżyciem i dała nam możliwości by uczyć się języka angielskiego, a przy tym bawić i wzruszać do łez.