Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dlaczego 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?
Dzień ten został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W rocznicę tych wydarzeń ważne jest, aby wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Jest ich ponad 6000.
Dzień ten ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące. To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historię, bogactwo dialektów i tajniki frazeologii.
Dbając o język ojczysty, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
Pamiętamy o naszym języku, dbamy o jego piękno i poprawność, dlatego 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia lekcje języka polskiego były inne niż zazwyczaj, a w szkole pojawiły się kolorowe plakaty.
Mówmy i piszmy poprawnie po polsku każdego dnia!
Ty też dbaj o poprawność języka ojczystego!
Korzystaj ze stron poprawnościowych: