Drukuj

 

 

 

 Z jakich  materiałów możesz korzystać, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat świata zawodów?

 

1. Jak to jest być? (kanał naTemat.pl)

To kilkanaście filmów, w których przedstawiciele zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą pracować, jakie są ich obowiązki, jak wygląda typowy dzień pracy, w jakim trybie pracują, jakie są istotne predyspozycje wymagane w ich pracy i jak ją zdobyć. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i wysokość zarobków. 

Przykladowe filmiki:

Jak to jest być chemikiem?

 Jak to jest być strażnikiem więziennym?

 Jak to jest być zawodowym podróżnikiem?

2. Szukam pracy

Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, od 2015 roku publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń, a które to praca na przetrwanie. Informuje widzów o tym, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, a co, żeby odnieść sukces, oraz ile się zarabia na określonym stanowisku. 

Przykładowe materiały:

Najsłodsza praca na świecie - cukiernik

Ile zarabia spedytor? 

 Ile zarabia lektor audiobooków?

3. Do roboty

Kanał powstał w 2018 roku. Prowadzący Wojtek Kaczmarczyk w każdym filmie towarzyszy przedstawicielom konkretnego zawodu podczas jednego dnia ich pracy. Pyta ich o specyfikę pracy i sposób zdobycia kwalifikacji, uczy się wykonywania prostych czynności zawodowych. Podaje takie informacje jak: istotne umiejętności; miejsca, gdzie można pracować; wysokość zarobków; plusy i minusy pracy; wykorzystywany sprzęt. Zadaje też pytania od osób obserwujących jego profile w mediach społecznościowych, które chcą się czegoś więcej dowiedzieć o danym zawodzie. Kanał jest specyficzny, prowadzący czasem pozwala sobie na żarty, które mogą nie spodobać się wszystkim oglądającym. Warto obejrzeć konkretne filmy przed poleceniem ich uczniom.

Przykładowe materiały:

 Praca na wysokości - dekarz

Pracowałem jako grafik

Pracowałem jako magazynier 

4. INFOdoradca+

Krótkie filmy o zawodach, trwające około 1 minuty. Zawierają informacje o zadaniach zawodowych, z jakimi mierzą się przedstawiciele konkretnych zawodów, i o ich trybie pracy. Filmy mają udogodnienia dla osób niesłyszących i słabosłyszących: napisy oraz lektora języka migowego. 

Przykładowe  filmy:

 Specjalista ds. dietetyki

 Tajemniczy klient

 

 

Kategoria: SZKOLNY DORADCA ZAWODOWY
Odsłony: 1419